Bilgisayarlar Arası En Hızlı Veri Alışverişi

Bilgisayarlar arası veri transferi, telefonlar veya tabletler arası transferler gibi değildir. Günümüzde bir çok veri transferi yöntemi olmasına rağmen, hala en hızlısı kablolu transferdir. Eski teknolojilerden biri olan Irda yani kızıl ötesi ile veri gönderdiğinizi hatırlıyor musunuz? Cihazların arasındaki mesafeyi azıcık bile açsanız bağlantısı kesilen kızılötesi teknolojisinden, Bluetooth teknolojisi ile daha geniş mesafelerden veri transferi teknolojileri kullandık. AirDrop gibi markalar arası özel veri transferleri teknolojileri ile bulut teknolojisi kullanan belirli bir server aracılığı ile dosyalarını önce upload sonra download yapma mantığına dayanan transferler bile geliştirildi. Hatta ve hatta Usb 3.0 ile ssd bir harici disk bağlayıp içerisine veri yükleyin, sonrasında atacağınız bilgisayara aynı şekilde bağlayıp veriyi yükleyin. Bu işlemleri yaparken geçen süre bile şimdi anlatacağımız yöntemden yavaştır. Lenovo Servis ile teknik bilgiler öğrenerek, bilgisayar işlerinizi kolaylaştırın.

Ethernet Crossover Bağlantı

Bu bağlantı ile yapılan kabloda İnternet çıkışı olmayabilir. Bir çok modem Standart düz bağlantı yani Straight Through Cable bağlantı ile İnternet’e çıkabilmektedir. Bir çok ethernet kablo bağlama yöntemi vardır. Sizde amacınıza uygun olan bağlantı yöntemini araştırarak bulabilirsiniz. Veri aktarımı için favori olarak iki adet söyleyebiliriz. Cross bağlantı ve 6 pin ses, veri kablosu. Nasıl bağlanacağına da değinelim. Normal düz bağlantı Turuncu Beyaz, Turuncu, Yeşil Beyaz, Mavi, Mavi Beyaz, Yeşil, Kahverengi Beyaz, Kahverengi olarak iki ucunda aynı olması şartı ile bağlanabilir. Cross bağlantı ise bir ucu aynı düz bağlantı, diğer ucu ise Yeşil Beyaz, Yeşil, Turuncu Beyaz, Mavi, Mavi Beyaz, Turuncu, Kahverengi Beyaz, Kahverengi şeklinde hazırlarsanız, çapraz bağlantı yapmış olursunuz. Bu veri gönderme konusunda en hızlı kablolardan biridir. Ethetnet ile bilgisayarları birbirine bağladıktan sonra, ağ ve paylaşıma açmanız ve bilgisayarlarınızın IP adreslerini ya da Kullanıcı adlarını yazarak paylaşılan klasör ve dosyayı transfer yapabilirsiniz.

Kablosuz ağlarda ki paylaşımlar bu konunun dışında, normal ağ transferidir. Standart düz bağlantı ile hem İnternet’e girerken hemde aynı ağ içerisinde dosya aktarmaktan biraz daha yavaş olabilir çünkü kablosuz sinyallerin güçsüzleşmesine bir çok etken vardır. Bilgisayarlarınızın ethernet kartları ya da soketinde bir arıza var ise, Lenovo Servisi ile iletişime geçerek, bilgisayarlarınızı gönderebilirsiniz.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir