Kategoriler
Teknoloji

2018’in dijital trendleri neler olacak ?

2018 yılının dijital trendleri herkes tarafından merak ediliyor. Önümüzde ki yıl bizleri ne gibi yenilikler bekleyecek, neler daha fazla popüler olacak  gibi soruların cevabını Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör açıkladı.

Murat Erdör tarafından yapılan açıklamalara göre 2018 yılında öğrenmeye programlanan yazılımların kullanımı hızla artacak. Dünyada yaklaşık olarak 2.5 milyar insan tarafından kullanılan sosyal medya ağlarının çoğalması ve yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler 2018 yılında daha önemli hale gelecek.

2018 yılında popüler olacak yeniliklerden bir tanesi ise Fijital Pazarlama olacak. Türkiye’de henüz bu kavram çok yeni.  Dünyada ise bu kavram yaklaşık 5 yıl önce başladı. Fijital kavramından bahsedecek olursak, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olacak.

 

Yapay zeka alanında hayatımızda bir çok uygulama yer alıyor aslında. Murat Erdör tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook öğrenen makinelerden bir tanesi. Yazılım, okuma alışkanlıklarınızı, kimin profilinde daha fazla vakit geçirdiğinizi, hangi gruplara ya da sayfalara yorum yaptığınızı sürekli kontrol ederek öğrenme sürecini geliştiriyor.

Bu gibi uygulamaların bir çok sektörde kullanılması bekleniyor. Bu tür yapay zeka uygulamaları ile şirketlerin hedeflerine daha kolay yaklaşmaları bekleniyor. Murat Erdör tarafından yapılan açıklamaya göre sosyal mesajlaşma uygulamalarının artması bekleniyor. Özellikle Whatsapp gibi uygulamaların ön plana çıkması muhtemel.

Ayrıca Twitter tarafında da belli gelişmeler yaşanacak. Kullanıcılarının video düzenlemesi yapabilmesi ve daha fazla içerik paylaşmasına olanak sağlanacak.  Sosyal alanda ulaşacak pazarın  2022 yılına kadar 117.4 milyar dolar olması bekleniyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir